معرفی پژوهشکده

در دنياي امروز، پايه و اساس اقتدار و امنيت ملي، «توليد دانش و فناوريهای پيشرفته» مي‌باشد. و از سوي ديگر « سرعت توسعه و تغيير دانش و فناوري» به قدري سريع و پيچيده شده است كه بيشتر سازمانها قادر به پاسخگويي و تطبيق با شرايط جديد نمي‌باشند. هرگونه تغيير در جريان مستمر و بي پايان دانش و فناوري‌هاي جديد، از يكسو فرصت/تهديدي را فراهم كرده و از سوي ديگر، فرصت/تهديدي را از بين مي‌برد. با توجه به اينكه تحقيقات مورد نياز براي توليد، توسعه و كاربردي نمودن دانش و فناوري، مستلزم فرآيند طولاني و پرهزينه تبديل ايده و طرح‌هاي پژوهشي به محصولات مطمئن است. دانشگاه در راستاي سرعت بخشيدن به توسعه و ايجاد دانش و فناوريهاي پيشرفته هوافضا، با درك توانايي علمي مراكز تحقيقاتی خویش و شناخت نيازهاي علمي و تکنولوژيکي حوزه هوافضا، ساز و کار تأسيس «پژوهشکده علوم و فناوري» را با بهره‌گيري از اساتيد مجرب دانشگاه، حول محورهاي مشخص در دستور کار خود قرار داده است.

رسالت پژوهشکده

مشارکت فعال و گسترده در حرکت علمی ایجاد و توسعه علوم و فناوری‌های کلیدی و برترساز حوزه هوافضا، مبتني بر مديريت يکپارچه توان و ظرفيت علمي و عملياتي دانشگاه صنعتی شریف و صنعت.

ماموریت پژوهشکده

انجام مطالعات و پژوهش‌هاي بنيادي، کاربردي و توسعه‌اي در علوم و فناوري هاي پيشرفته هوافضا.

چشم انداز پژوهشکده

پيشتازي و اقتدار علمي در عرصه انجام مطالعات و پژوهش‌هاي بنيادي، کاربردي و توسعه‌اي در علوم و فناوريهاي پيشرفته هوافضا در سطح کشور و منطقه.

راهبردهای پژوهشکده

1 – توسعه و تقويت زيرساخت چرخه ايده تا محصول با تاکيد بر راه‌هاي ميان بر در مطالعات و پژوهش‌هاي بنيادي، کاربردي و توسعه‌اي سامانه‌هاي پيشرفته هوافضا.
2 – ارتقاء توانمندي‌هاي تکنيکي و عملياتي سامانه‌هاي پيشرفته هوافضا.
3 – شناسائي، جذب، تربيت و بکارگيري نخبگان دانشگاهي در پژوهش‌هاي بنيادي، کاربردي و توسعه اي.
4 – توسعه و تقويت محيط علمي و فني با نشاط و زايشي و هم افزائي در مطالعات و پژوهش‌هاي اثربخش.
5 – دستيابي به علوم و فن آوري‌هاي پيشرفته هوافضایي با تاکيد بر راه‌هاي ميان بر.

اهداف پژوهشکده

1- دسترسي و بهره گيري از ظرفيت ها و توانمندي هاي علمي و فني اساتيد و دانش آموختگان مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري دانشگاه صنعتي شريف در خصوص شناسائي و رفع نيازهاي پژوهشي و فناورانه سامانه هاي پيشرفته هوافضا در حوزه‌هاي راداري، کامپيوتر، هدايت و کنترل، پيشرانش، پهپاد، ماهواره و … .
2- بکارگيري و تمرکز نخبگان دانشگاهي داخل و خارج کشور(اساتيد، دانشجويان) در هدايت ايده‌ها و طرح‌ها، انجام تحقيقات در حوزه‌هاي طراحي و ساخت نمونه‌هاي تحقيقاتي سامانه‌هاي پيشرفته هوافضائي با تاکيد بر راه هاي ميان بر، روش‌هاي خلاقانه، مبتکرانه و نوآورانه.
3- مشاوره علمي و تکنيکي در حوزه‌هاي فرماندهي و کنترل، شناسائي و ردگيري، تجهيزات زميني و هوايي سامانه‌هاي فضائي.
4- نظارت بر اجراي پروژه‌هاي مطالعات راهبردي، تحقيقات کاربردي و …. .
5- ارتقاء سطح دانش و مهارت علمي و فني در طراحي و ساخت سامانه هاي پيشرفته هوافضا.
6- مطالعات آينده پژوهي ، پايش و رصد مستمر در سامانه هاي پيشرفته هوافضائي.
7- حمايت و پشتيباني علمي، مالي و … از رساله و پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري مورد نياز درحوزه هوا فضا.

گروه های پژوهشی

گروه پژوهشي مخابرات

با توجه به اهمیت مخابرات در کاربردهای پدافند هوایی نیاز به تاسیس این گروه پژوهشی حول محورهای زیر احساس گردید:
1- سیستمهای رادار (ISAR , SAR و رادار پسیو و رادار UWB و نویزدار)
2- جنگ الکترونیک (EA , EP)
3- الکترو اپتیک (سیستم‌های اپتیکی و سیستم‌ها لیزری و. رادارهای لیزری)

گروه پژوهشي کامپيوتر

– جذب سرمایه های فکری ملی و بین المللی بررسی توسعه صنعتECT
– تهیه ساز و کار های لازم جهت ایجاد و حمایت از شرکت های دانش بنیان در حوزه ECT
– حمایت از نرم افزار های متنی باز در سیستم های دفاعی و امنیتی کشور
– بازنگری مهندسی مجدد فرآیند های اصلی و عملیاتی جهت ارتباط تعریف شده و منطقی در راستای ارتباط دانشگاه و صنایع دفاعی
– حمایت مادی و معنوی از دانشمندان داخلی

گروه پژوهشي آيروديناميک و پيشرانش

طراحی پیکره و پیکربندی سامانه‌های هوافضایی و محاسبات آیرودینامیکی آنها بسیار حائز اهمیت بوده و تحلیل‌های سازه‌ای و شبیه‌سازی حرکتی اجسام پرنده نیازمند این اطلاعات هستند. سیستم پیشرانش هر سامانه هوافضایی نیز نقش کلیدی در ایجاد نیروی پیشران جسم پرنده ایفا نموده و طراحی این سیستم در فرآیند طراحی جسم پرنده بسیار حائز اهمیت است.

گروه پژوهشي هدايت و کنترل

سیستم های هدایت و کنترل وظیفه کنترل موقعیت،کنترل وضعیت و همچنین حفظ پایداری وسیله پرنده را به عهده دارند و جزو مهمترین زیر سیستم های یک سیستم هوافضایی محسوب می شوند.پژوهش های کاربردی و نظری در این حوزه روز به روز در حال گسترش است و از نشریات تخصصی موجود می توان به AIAA J. OF guidance control and dynamics اشاره کرد که سابقه انتشار 40 ساله دارد.بسیاری از سامانه های دفاعی موجود در کشور را می توان بدون نیاز به تغییر پیکره و صرفا با اصلاح الگوریتم هدایت بهبود قابل توجهی بخشید.
در راستای پاسخگویی به این نیازهای پژوهشی ، هسته پژوهشی هدایت و کنترل از ابتدای سال 1387 در دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی شد که حاصل کار دو ساله آن تعریف ، انعقاد قرار داد و انجام تعدادی پروژه تخصصی در زمینه هدایت و کنترل می باشد.این هسته پژوهشی اکنون به گروه پژوهشی هدایت و کنترل توسعه می یابد که محورهای پژوهشی آن به شرح زیر است:
1- توسعه الگوریتم های مدرن هدایت و کنترل
2- توسعه سامانه های ناوبری پیشرفته به عنوان حس گر سامانه هدایت
3- توسعه انواع سیستم های کنترلی دارای استفاده در وسایل پرنده

گروه پژوهشي سازه و مکانيزم‌ها

طراحی و ساخت پرنده‌ها مستلزم انجام محاسبات سازه‌ای در حوزه طراحی، تحلیل و تست است، بدین منظور همواره واحد سازه یکی از اجرای اصلی کلیه مراکز تحقیقاتی هوافضایی بوده تا نیازهای سیستم را دراین حوزه برآورده نماید.

زمینه فعالیت