سیستم عامل بی درنگ خاص منظوره سپند

معـرفی:
پروژه سیستم عامل بی‌درنگ خاص منظوره در سال 1391 در پژوهشکده علوم و فناوری شهید احمد کاظمی و با همکاری دانشگاه شریف به عنوان سپند شروع به فعالیت کرد.
هدف از این پروژه ایجاد سازوکار طراحی و پیاده سازی سیستم عامل‌های خاص منظوره برای کاربردهای حساس و صنعتی بوده است.
به‌طور کلی سیستم عامل‌هایی که برای یک یا چند کاربرد خاص طراحی می‌شوند از دقت عملکرد و کارایی بیشتری نسبت به سیستم عامل‌های عام منظوره برخوردارند.
آتروس سیستم عاملی است که بر اساس نیازمندی‌های کاربردی و نوع سخت افزار طراحی و پیاده سازی می‌گردد.

کاربردها

• کنترلر های صنعتی
• تجهیزات پزشکی
• سیستم های نظامی
• مانیتورینگ و مراقبت

• Embedded PC
• Single Board PC
• PC 104
• Biscuit PC
• eBox
• Vehicle PC

خصوصیات
چابکی: قابلیت مدیریت سرویس‌ها این امکان را به آتروس می‌دهد تا از بقیه‌ی سیستم عامل‌ها چابک‌تر باشد.
بی‌درنگی: آتروس توانایی انجام وظایف با اولویت بالا را به‌صورت بی‌درنگ دارد.
زمان راه‌اندازی: زمان راه‌اندازی آتروس در نسخه‌های مختلف فقط بین 2 تا 5 ثانیه است.
حجم سیستم عامل: حجم سیستم عامل آتروس بر روی دیسک پس از نصب، کمتر از 100 مگابایت می‌باشد.
پشتیبانی از سخت افزارهای مختلف: آتروس قابلیت نصب بر روی دامنه‌ی وسیعی از سخت‌ افزارها در معماری‌های مختلف را دارد.
امنیت: بهینه‌سازی هسته و همچنین ابزارهای نصب شده بر روی آتروس، سطح بالایی از امنیت را برای سیستم عامل به همراه دارد.
پایداری و قابلیت اطمینان: استفاده بهینه از ویژگی‌های موجود در هسته، به همراه ابزارهای توسعه یافته، پایداری و قابلیت اطمینان بالایی را برای آتروس به ارمغان آورده است.

s4
s6
s5

ابزارها
یکی از بارزترین ویژگی‌های آتروس وجود ابزارهایی در حوزه‌ی امنیت، پایداری، قابلیت اطمینان و… می‌باشد که برای آتروس تولید شده است. این ابزارها در قالب یک جعبه ابزار با عنوان ATROS Manager قابل استفاده می‌باشد.

Anomaly Detection Tools

این ابزار به صورت هوشمند ناهنجاری موجود در حافظه و پردازنده را تشخیص می‌دهد. برای مثال در صورتی که نرم افزاری نشت حافظه داشته باشد و به مرور زمان حافظه‌های اختصاص داده شده به برنامه افزایش یابد این برنامه می‌تواند آن را تشخیص دهد.

Monitoring Tools

تهیه‌‌ی گزارش لحظه به لحظه از کل فرآیند‌های سیستم و پردازش‌ها و ذخیره در فایل‌‌ وظیفه‌ی ابزار مانیتورینگ است. این ابزار علاوه بر نمایش پردازش‌های جاری سیستم و اطلاعات آنلاین از میزان استفاده‌ی منابع توسط هر یک از آن‌ها، می‌تواند تاریخچه‌ای از پردازش‌های را سیستم نشان دهد.

Angel Tools

ابزار فرشته تضمین کننده‌ی تخصیص مقداری از پردازنده یا حافظه‌ی اصلی به یک گروه از پردازه ها می‌باشد، این مقدار در برنامه تعیین می‌شود.

QC Tools

کنترل کیفیت ابزاری جهت ارزیابی نهایی یک سیستم عامل می باشد. در این برنامه گروه های مختلف تست عملکردی و غیر عملکردی قابل تعریف است و می‌توان تست‌های گوناگون تعریف کرد.

Encryption Tools

مدیریت رمزنگاری دیسک برعهده این ابزار است. با استفاده از رمزنگاری مسیرهایی از دیسک رمز می‌شود تا اطلاعات آن برای کاربران غیرمجاز قابل رؤیت نباشد.

Jail Tools

اجرای پردازش‌ها با اعمال محدودیت در استفاده‌‌ی آن‌ها از منابع سیستم، برعهده‌ی ابزار زندان است. هنگامی که برنامه‌ای توسط زندان اجرا می‌شود، تا زمانی‌که از منابع سیستم به همان اندازه‌ی محدود بهره ببرد، می‌تواند به کار خود ادامه دهد و در صورت تخطی از محدوده‌ی تعیین شده، توسط برنامه‌ی زندان از بین خواهد رفت.

Watchdog Tools

نگهبانی از سیستم به دو بخش کلی تقسیم شده است. نگهبانی کل سیستم و بررسی مکرر پارامترهای حیاتی آن و نگهبانی بخشی از سیستم. این موضوع برعهده‌ی ابزار سگ نگهبان است.

با نگهبانی کل سیستم در صورتی که تشخیص داده شود، سیستم‌عامل دچار وضعیت بسیار خطرناک شده است و نمی‌تواند به فعالیت عادی خود ادامه دهد، سیستم باز راه‌اندازی خواهد شد. در نگهبانی بخشی از سیستم، می‌توان پردازش‌های مهم سیستم را مورد پایش قرار داده و در صورتی که از حد و حدود تعیین شده برای استفاده از منابع تجاوز نمودند، اقدامات لازم را انجام داد.